top of page

   Yapı Kayıt Belgesi Nedir ?

 

 

         Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Yapı Kayıt Belgesi; imara, projesine, ruhsata aykırı yapılmış kaçak ev, işyeri binaların imar affı kapsamına girdiğini gösteren belgedir. Bu belge bina yıkılana kadar gereçli olup; İmar Barışı Kanunu kapsamındaki tüm avantajlardan yararlanmanızı sağlar. Binanızın için var ise yıkım kararı, açılmış davalar ile idari para cezaları iptal olur. Bu belge ile binanıza resmi yollardan altyapı hizmetleri alabilirsiniz. Tamamen kaçak arsa tapulu yapılar ise imar barışı kapsamına girdikten sonra bu belge ile kat mülkiyeti tapusu almaya hak kazanırlar.

          İmar Barışından yararlanmak istediğiniz bina için ödemeniz gereken Yapı Kayıt Belgesi Bedeli; binanızın bulunduğu arsanın emlak vergisine tabi değeri ile binanın Çevre Şehircilik Bakanlığınca belirlenen bina yapım maliyetinin toplamının “Arsa Rayiç Bedeli + Bina İnşaat ( Yapım) Bedelinin” %3 ila %5 idir. Konut için Yapı Kayıt Bedeli Oranı %3 olup; ticari amaçla kullanılan yapılar için Yapı Kayıt Bedeli Oranı %5’ dir. Binanız için Ne Kadar Yapı Kayıt Bedeli ödeyeceğinizi öğrenmek için Ekare İnşaat'a başvurup öğrenebilirsiniz.

 

      Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Bedeli kapsamında Bina İnşaat Yapım Bedeli m2 birim fiyatları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

6) Enerji üretim tesisleri için 2.000.000 TL/MW

7) İskele, liman, tersane için 1500 TL/m2

8) İstinat duvarı, dolgu alanı, havuz, spor sahaları ile bina niteliğinde olmayan yapılar için 150 TL/m2

bottom of page